HISTORIA

Poradnia została powołana z dniem 01.01.1967r. na mocy decyzji nr 1/67 wydziału Oświaty i Kultury przy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, z dnia 5.01.1967r. Zgodnie z obowiązującym wówczas prawem, nazwano ją Poradnią Wychowawczo-Zawodową dla Powiatu Krakowskiego. Siedzibę zlokalizowano na terenie Krakowa, w budynku Starostwa Powiatowego przy Al. Słowackiego 20. Rejon działania obejmował 14 gmin: Zabierzów, Liszki, Wielka Wieś, Michałowice, Zielonki, Czernichów, Kocmyrzów, Skała, Gołcza, Trzyciąż, Sułoszowa, Jerzmanowice, Przeginia, Słomniki miasto i gmina.

 

Reforma administracyjna kraju i zniesienie powiatów poskutkowało zmianą nazwy na Gminną Poradnię Wychowawczo-Zawodową w Zabierzowie z siedzibą w Krakowie. Zabytkowy budynek z 1893r., dawna rogatka miejska przy ul. Manifestu Lipcowego 29, obecna ul. Piłsudskiego, na wiele lat stał się siedzibą poradni.

 

Rejon działania pozostał bez zmian. Nazwa poradni w tym kształcie budziła wiele nieporozumień. Być może dlatego nastąpiły zmiany organizacyjne. Poradnia przemianowana  została na Rejonową Poradnię Wychowawczo-Zawodową z siedzibą w Krakowie. Nastąpiła też korekta rejonu działania: gminę Czernichów i Liszki przejęła Poradnia Wychowawczo-Zawodowa przy ul. Lenartowicza, Michałowice – Poradnia przy Chmielowskiego, Kocmyrzów – Poradnia w Proszowicach. Do rejonu działania dodano natomiast gminę Iwanowice. Urzędnicy jednak nie próżnowali i w efekcie powrócono do kontrowersyjnej  nazwy Gminna Poradnia Wychowawczo-Zawodowa w Zabierzowie z siedzibą w Krakowie. Aspiracje prężnie działającej gminy Zabierzów wkrótce poskutkowały decyzją Inspektor Oświaty i Wychowania w Zabierzowie, który powołał tam Filię Gminnej Poradni Wychowawczo-Zawodowej.  

 

Wzorem Zabierzowa, także inne gminy dostrzegły potrzebę posiadania na swoim terenie instytucji pomagającej dzieciom, rodzicom i nauczycielom. Wkrótce Inspektor Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta i Gminy w Słomnikach powołał Filię Gminnej Poradni Wychowawczo-Zawodowej z trzyosobową obsadą (psycholog, pedagog, logopeda). Poradnia mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej w Słomnikach. W roku 1991 została utworzona Filia Gminnej Poradni Wychowawczo-Zawodowej  w Skale z 3-osobową obsadą (2 psychologów i logopeda). 

 

 

Mijały lata i znów nastąpiła kolejna zmiana nazwy. W 1993r. przekształcono ją na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z siedzibą w Krakowie. W tym samym czasie samodzielność uzyskała filia w Zabierzowie, gdzie została utworzona Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zabierzowie w oparciu o warunki materialne byłej Gminnej Poradni Wychowawczo-Zawodowej z siedzibą w Krakowie filia w Zabierzowie.

 

Wrzesień 1999r. to czas kolejnych zmian. Nastąpiła korekta rejonu. Poradnia przejęła gminy Świątniki, Mogilany, Michałowice, Kocmyrzów.  Przekazała natomiast gminę Gołcza PPP w Miechowie, a Trzyciąż PPP w Wolbromiu. W 2000r. opiekę nad gminami Liszki i Czernichów przejęła PPP w Zabierzowie, natomiast gminę Jerzmanowice-Przeginia PPP w Krzeszowicach.

 

Zmiany administracyjne w Polsce i powrót do powiatów poskutkowało tym, że od roku 2000  organem prowadzącym poradnię stało się ponownie Starostwo Powiatowe.

 

Uchwała nr XVIII/140/04 Rady Powiatu w Krakowie stanowiła, iż  z dniem 26.05.04r. nastąpiła zmiana nazwy poradni na: Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Powiatu Krakowskiego.

Znakomita współpraca z władzami powiatu z roku na rok przynosi korzystne zmiany. Od 2011 roku nasza siedziba zlokalizowana jest przy ulicy Zakątek 2. Budynek szkoły, w którym zajmujemy jedno skrzydło mieści się w cichym, spokojnym miejscu, z dala od gwarnych ulic, a otoczenie pełne zieleni jest dodatkowym atutem tej lokalizacji. 

Zespół świetnych specjalistów, znakomite wyposażenie, nowoczesne metody diagnostyczne, przemyślana, szeroka oferta pomocowa to nasze atuty. Staramy się przybliżać pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Prócz dwóch filii w Słomnikach i Skale, posiadamy punkt konsultacyjny w Igołomi. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Specjalistycznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Powiatu Krakowskiego.