Biofeedback

 

Treningi EEG-Biofeedback, nazywane inaczej neuroterapią,  to metoda terapeutyczna, dzięki której zwiększamy skuteczność funkcjonowania naszego umysłu.

EEG (elektroencefalograf) – urządzenie do rejestrowania fal mózgowych.

Biofeedback /z jęz.ang./ biologiczne sprzężenie zwrotne polegające na natychmiastowej
i ciągłej informacji o pracy mózgu pod postacią wideogry.

Trening poprawia:

  • koncentrację uwagi i jej utrzymanie
  • szybkość uczenia się, zapamiętywania i przypominania sobie,
  • pomaga pokonać  lęki, napięcie, agresję, zmniejszyć  poziom  stresu, polepszyć sen, podwyższyć samoocenę
  • poprawia ogólną kondycję umysłową i fizyczną.

EEG – Biofeedback  wykorzystuje właściwość, że mózg ludzki w ramach swojej aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych, charakterystycznych dla różnych rodzajów tej aktywności. Np. fale alfa w stanie relaksu i odprężenia, środkowe pasmo fal beta w stanie wytężonego wysiłku umysłowego, fale delta w stanie głębokiego, regenerującego snu. W niektórych dysfunkcjach mózgu występuje zarówno niedobór jak i nadmiar fal o pewnych częstotliwościach, co uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pewnych czynności (np. dzieci z ADHD mają problem ze skupieniem się na wykonaniu konkretnego zadania lub kontrolowaniem emocji).

Urządzenie do neurofeedbacku to wzmacniacz fal EEG (tzw. głowica) z odpowiednim oprogramowaniem. Elektrody podłączane w różnych miejscach na skórze czaszki i uszach zbierają dane o występowaniu poszczególnych pasm fal, oprogramowanie zamienia te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz. Pacjent ma tak sterować aktywnością swojego mózgu, aby np. widziany na ekranie samochód wyścigowy przyśpieszył.

Przed rozpoczęciem treningów konieczne jest wykonywanie badania psychologicznego i pedagogicznego oraz badania EEG (zapis fal mózgowych dziecka), opisany szczegółowo przez lekarza neurologa dziecięcego. W opisie wyników  EEG powinna  znaleźć się adnotacja lekarza neurologa o braku przeciwwskazań do neuroterapii. Również wskazane jest  wykonanie  badania  QEEG  potrzebnego  do  opracowania  szczegółowych, indywidualnych  treningów  dla  danego  dziecka.

Badanie  EEG  bezpłatnie  wykonuje  lekarz  neurolog  na  podstawie  skierowania od  lekarza  1-szego  kontaktu  lub  odpłatnie  bez  skierowania.

Zainteresowanych odsyłamy do zapisów pod numerem telefonu 12 422 27 12 (sekretariat).