Mokry problem

 

Pożegnanie z pieluchami to ulga dla wielu rodziców. Nasza pociecha woła” siusiu”, korzysta z nocniczka, a nawet toalety. Kolejny krok w rozwoju dokonany!

To najczęstszy scenariusz, jednak nie jedyny. Bywa i tak, że dziecko, które  ukończyło już trening czystości (naukę świadomego oddawania moczu), lub ukończyło 5 lat  i od przynajmniej sześciu miesięcy nie moczy się, nagle, niespodziewanie, zwykle w nocy podczas snu moczy łóżko. Przypadek- tak myślimy. Tak może być. Jednak, gdy sytuacja powtarza się i trwa, powinniśmy zasięgnąć porady.

Pierwsze kroki kierujemy zwykle do lekarza pediatry. To on dokona wstępnej diagnostyki i wykluczy istnienie wady anatomicznej układu moczowego, zaburzeń czynnościowych dolnych dróg moczowych, choroby ogólnoustrojowej (np. cukrzycy), bądź przewlekłej choroby nerek.

Gdy wynik tych konsultacji jest negatywny, zwykle lekarz kieruje rodziców wraz z dzieckiem do psychologa. Nasza poradnia to jedno z miejsc, w którym skutecznie pomagamy radzić sobie    z problemem moczenia. Terapia trwa najczęściej kilka miesięcy. Zaczynamy od bardzo szczegółowego wywiadu, musimy wiedzieć, jak działa system rodzinny. Bywa, że poczynienie zmian   w sposobie wychowywania dziecka jest kluczem do pożegnania z kłopotem mokrego łóżka.

Z reguły jednak konieczne są wielokrotne spotkania z dzieckiem w celu wspierania go, pomocy w radzeniu sobie z lękami, uwolnienia od nadmiernej odpowiedzialności, poprawy samooceny. Dzieci lubią te spotkania. Nawiązanie dobrego kontaktu z terapeutą, obdarzenie go zaufaniem, pomaga czynić kolejne kroki w terapii. Dziecko otrzymuje drobne zadania, których wykonanie skutkuje nagrodą. Z czasem, gdy suchych nocy jest coraz więcej, wprowadzamy dzienniczek sukcesów (zapisujemy i ulubionym, wybranym przez dziecko symbolem zaznaczamy TYLKO suche noce). Wspólnie świętujemy zakończenie terapii.

Mity na temat moczenia:

  • Nieprawdą jest, że dziecko, które moczy łóżko należy zawstydzać!
  • Nieprawdą jest, że dziecko, które moczy łóżko należy karać!
  • Nieprawdą jest, że dziecko, które moczy łóżko należy motywować nagrodami typu „jak się nie zsikasz to…”
  • Nieprawdą jest, że dziecko, które moczy łóżko powinno mieć drastycznie ograniczane ilości spożywanych napojów!

Prawdą jest natomiast:

  • Dieta wysokowapniowa sprzyja moczeniu się
  • Dzieci z trzecim migdałem częściej się moczą, niż zdrowe dzieci
  • Dzieci spożywające dużo napoi gazowanych  częściej moczą się

Zachęcamy do kontaktu z naszą poradnią. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i Państwa wątpliwości. Jesteśmy po to, żeby pomagać.