Mokry problem
Pożegnanie z pieluchami to ulga dla wielu rodziców. Nasza pociecha woła” siusiu”, korzysta z nocniczka, a nawet toalety. Kolejny krok w rozwoju dokonany!
To najczęstszy scenariusz, jednak nie jedyny. Bywa i tak, że dziecko, które ukończyło już trening czystości (naukę świadomego oddawania moczu), lub ukończyło 5 lat i od przynajmniej sześciu miesięcy nie moczy się, nagle, niespodziewanie, zwykle w nocy podczas snu moczy łóżko. Przypadek- tak myślimy. Tak może być. Jednak, gdy sytuacja powtarza się i trwa, powinniśmy zasięgnąć porady.
Pierwsze kroki kierujemy zwykle do lekarza pediatry. To on dokona wstępnej diagnostyki i wykluczy istnienie wady anatomicznej układu moczowego, zaburzeń czynnościowych dolnych dróg moczowych, choroby ogólnoustrojowej (np. cukrzycy), bądź przewlekłej choroby nerek.
Gdy wynik tych konsultacji jest negatywny, zwykle lekarz kieruje rodziców wraz z dzieckiem do psychologa. Nasza poradnia to jedno z miejsc, w którym skutecznie pomagamy radzić sobie z problemem moczenia. Terapia trwa najczęściej kilka miesięcy. Zaczynamy od bardzo szczegółowego wywiadu, musimy wiedzieć, jak działa system rodzinny. Bywa, że poczynienie zmian w sposobie wychowywania dziecka jest kluczem do pożegnania z kłopotem mokrego łóżka.
Z reguły jednak konieczne są wielokrotne spotkania z dzieckiem w celu wspierania go, pomocy w radzeniu sobie z lękami, uwolnienia od nadmiernej odpowiedzialności, poprawy samooceny. Dzieci lubią te spotkania. Nawiązanie dobrego kontaktu z terapeutą, obdarzenie go zaufaniem, pomaga czynić kolejne kroki w terapii. Dziecko otrzymuje drobne zadania, których wykonanie skutkuje nagrodą. Z czasem, gdy suchych nocy jest coraz więcej, wprowadzamy dzienniczek sukcesów (zapisujemy i ulubionym, wybranym przez dziecko symbolem zaznaczamy TYLKO suche noce). Wspólnie świętujemy zakończenie terapii.
Mity na temat moczenia:
- Nieprawdą jest, że dziecko, które moczy łóżko należy zawstydzać!
- Nieprawdą jest, że dziecko, które moczy łóżko należy karać!
- Nieprawdą jest, że dziecko, które moczy łóżko należy motywować nagrodami typu „jak się nie zsikasz to…”
- Nieprawdą jest, że dziecko, które moczy łóżko powinno mieć drastycznie ograniczane ilości spożywanych napojów!
Prawdą jest natomiast:
- Dieta wysokowapniowa sprzyja moczeniu się
- Dzieci z trzecim migdałem częściej się moczą, niż zdrowe dzieci
- Dzieci spożywające dużo napoi gazowanych częściej moczą się
Zachęcamy do kontaktu z naszą poradnią. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i Państwa wątpliwości. Jesteśmy po to, żeby pomagać.